Co je to Imprint? – část 1.

V Pilates se používá přirovnání, že „matkou“ Pilates je Stovka a „otcem“ je Imprint. Přemýšlím, zda má toto přirovnání v sobě něco hlubšího? Navrhuji se podívat těmto pojmům na zoubek… Mohli bychom si zkusit zodpovědět tyto otázky: co to znamená Imprint a proč je vlastně označován za otce a Stovka za matku? Kdy se má Imprint správně používat, k čemu nám slouží a co se při cvičení v těle děje?

„Imprint“ v překladu z angličtiny znamená: otisk, obtisk, stopa, otisknout či vštípit.

Pojďme si zkusit, co se stane s bedry při takovém „otisknutí“. Ležíte na zádech v základní pozici, kdy pánev je v neutrálu a tedy páteř má přirozené zakřivení jako ve stoji – zajímá nás hlavně bederní lordóza a hrudní kyfóza. Pod bedry, tedy pod bederními obratli je malý prostor. Táhněte kost křížovou do dálky k patám a když už to víc nejde, tak ji stočte ke kolenům. Snažte se, aby spona stydká zůstala co nejvíc na stejném místě. Pánev leží stále na zemi, bedra se nám protáhla a pokud je v nich dostatečná pružnost, obtiskla se bedra a bederní obratle do podložky.

Správně provedený Imprint je takové malé, něžné políbení beder a podložky.

Co se děje s pánví a svaly okolo? Pokud se vám podaří udržet sponu stydkou co nejvíc od hrudní kosti, aktivujete svaly pánevního dna a spodní část Transversu abdominie (příčný břišní sval). Quadratus lumborum (čtyřhranný sval bederní) posílíte v jeho největší délce. Makají i vnitřní a vnější šikmé břišní svaly a ani Rectus abdominie (přímý břišní sval) není bez práce.

Chytnou-li vás někde křeče (často se to stává, pokračujeme-li z Imprintu do Shoulder Bridge), znamená to, že se snažíte až moc, svaly CORE jsou málo aktivní a zakřečované svaly nemají pro váš výkon pochopení a dostatečnou pružnost. A tak se zřetelně ozvou. Zkuste zjemnit váš výkon a začněte znovu od STŘEDU. Imprint je tedy o spolupráci a souhře všech svalů spojených s pánví.

Ve Stovce se soustředíme na stabilitu těla – princip ženské energie, matky . V Imprintu vzniká mobilita, pohyb – princip mužské energie, otce. Máme-li v sobě dobře nastavenou stabilitu a dobře používáme mobilitu, je naše tělo v harmonii. A to platí jak na fyzické, tak na psychické, či duchovní úrovni.

Pokud to tedy s Imprintem přeženeme a „cpeme“ ho všude a do všeho, vznikne v těle problém…

Podívejme se třeba na Scissors , One Leg Stretch a nebo jen na klasickou Stovku s nohama v Table Top, a na mnoho dalších cviků, ve kterých má většina s oblibou pánev v Imprintu. Pro naše pohodlné tělo je to totiž jednodušší, než udržet pánev v neutrálu. A taky nás to učili ve škole, tudíž jsme na to i zvyklí. Prostě si myslíme, že je to tak v pořádku.

Nicméně, chcete-li posílit břicho, který princip je pro vaše základní postavení těla důležitější – stabilita nebo mobilita? Odpovězte si na otázku, co chcete v daném cviku podpořit: sílu nebo pohyblivost?

Je-li to síla (posilování svalů), pak je potřeba využít k provedení cviku STABILITU – tedy matku = Stovku = neutrál pánve. Pak vám to bude fungovat. Nahodíte-li při takovém cviku princip otce – Imprint, pak se to časem někde na těle nedobře projeví…